BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Kovo 24 d. (Su meile iš Vilniaus)

Iš mano užrašų knygelės. Rašyta kovo 22 d. nuo Gedimino kalno.

Kaip sakiau vienam draugui, gyvendama miestelyje aš nesuvokiu visos Vilniaus didybės…

Žinote, kartais užmirštu, kaip gražu yra Lietuvoje. Užmirštu, koks šedevras yra Vilnius, šimtmečius kurtas architektų, dailininkų, skulptorių, ištisų jų kartų, ir, svarbiausia, šimtmečius puoselėtas lietuvių. Dėl Vilniaus ne vienas žmogus - tūkstančiai! - yra padėję galvas. O dėl Lietuvos - šimtą kartų tiek…

Ir ko mes, idiotai, ieškome užsienyje? Geresnio gyvenimo? Tokį mes turime susikurti patys. Grožio? Kodėl gi mes suvokiame kitų šalių grožį, tačiau užmirštame savosios?! Kodėl aikčiojame išvydę raudonų čerpių Prahos stogus, išdidžius Berlyno pastatus ar siauras Talino gatveles, bet užmirštame, kad ir Vilniuje stogai raudoni, kad ir Užupio gatvelės siauros, kad ir Katedra, ir Rotušė stūkso didingai…

Ar išvykimo į užsienį pretekstas yra tik pinigai? Jei taip, tai man gaila lietuvių aklumo. Man pabodo girdėti žodžius: “Tik metams” ir žinoti, kad daugiau niekada gyvenime nebeišvysiu tų giminaičių, tegul ir tolimų, bet išdavusių savo šaknis, savo šalį, savo giminę. Aš suprantu emigruojančius dėl meilės, dėl sveikatos, galų gale net suprantu emigravusius todėl, kad to reikalauja aistra - tebūnie tai aistra darbui ar aistra svetimai šaliai, stipresnė už aistrą Tėvynei, bet… aš niekada nesuprasiu tų, kurie išvyksta dėl pinigų, dėl komforto, dėl geresnio gyvenimo.

Aš tikiu, kad tokį mes galime susikurt. Mes stipri šalis ir man gaila tų, kurie mano kitaip. Mes vieninga šalis. O gal… tik buvome tokie?

Gera žiūrėti į po Vilnių vaikščiojančius užsieniečius. Kodėl gera? Jie - taip pat emigrantai. Tačiau jie čia atvyko todėl, kad tiki Lietuva ir jos ateitimi. Aš nenorėčiau būti jų vietoje, bet man gera matyti, kad yra žmonių, sugebančių įvertinti mūsų šalį, jos ir jos sostinės grožį. Nes Lietuva graži. Nes Vilnius gražus. Ir Kaunas, ir Klaipėda, ir Alytus, ir visi kiti miestai. Tik mes esame akli. Pasiduodame stereotipams ir naivioms svajonėms (tokios naivios tautos dar reikėtų paieškoti).

Kodėl mes neturime japonų stiprybės? Kodėl idiotai lietuviai emigruoja, nebetikėdami savo šalimi? Žmonės sako - korupcija. Bet juk ji gimsta iš mūsų pačių. Prasta švietimo, sveikatos apsaugos sistema. Tačiau tai galima pakeisti. Auga nauja karta, kuri, mokėdama blaiviai mąstyti turi žinoti, kad negalima išvykt iš tokios nuostabios šalies, kad reikia ją puoselėti, kad reikia ją mylėti ir kurti. Taip, kurti. Kurti tokią valstybę, kurioje patys norėtume gyventi.

Jeigu tokią šalį susikūrė kitos tautos, vadinasi, galime ir mes. Svarbiausia - meilė Tėvynei ir tikėjimas. Tikėjimas savimi, savo šeima, savo draugais, mūsų visų gebėjimais. Nevokime gerovės iš kitų šalių, kurios ją turi, nes jos ją susikūrė per kruviną darbą. Susikurkime tokią pačią, kad joje galėtų gyventi mūsų vaikai, o jei ne jie, tai bent jų vaikai ir anūkai. Per amžius mes buvome stipri tauta, tokia ir turime likti. Stipri ir vieninga, nes ant to pastatyta mūsų kultūra. Negriaukime to dabar, kai esame pasiekę ne tiek ir mažai. Kurkime, kad kada nors galėtume grožėtis savo, o ne kitų, darbo vaisiais.

Patiko (19)

Rodyk draugams

komentarai (10) | “Kovo 24 d. (Su meile iš Vilniaus)”

 1.   greensky rašo:

  Labai opatimistiskai nuteikiantis irasas. Sakai tiesa, bet tikrai Lietuva nebera stipri salis, nes visi iesko naudos sau. Ir kartais net nenorint esi privesrtas kazkur isvykt. Paziurek kaip kyla mokslu kainos ir kiek gauna nemokamas vietas? Kiek gali sumoketi tokius pinigus? Norint, kad tauta taptu vieninga ir neemegruotu kaip pauksciai kiekviena rudeni, jie turi skatinti jaunima kurt savo ateiti, o dabar yra tik dar labiau mazinamos galimybes cia likti. Pati nenoriu kazkur dingt, bet tokia realybe, kad musu valdziai mes rupine maziausiai :)

 2.   moksliukesdienorastis rašo:

  Greensky - išvykę jie nebesugrįžta… Štai dėl to man liūdna. Dažnai išvyksta patys gabiausi, patys geriausi ir darbščiausi, nes jiems trūksta tikėjimo. O juk jei tik jo būtų daugiau! Juk Lietuvoje yra tiek vietos atsiskleisti, parodyti savo talentus ir tuo pačiu gerinti gyvenimą Lietuvoje, o ne kur nors Airijoje. Žinoma, mano įrašas tinka ne visiems, puikiai tai supranta, tačiau man vis vien apmaudu…

 3.   Harpija rašo:

  Šiuo atveju aš esu realistė. Pritariu Greensky. Nesakau, kad mūsų šalis nėra graži, kad joje viskas blogai ir negerai. Lietuvoje yra tikrai nuostabių vietų, yra gerų žmonių… Tik to maža. Didžioji dalis, taip vadinamuoju “sunkmečiu”, galvoja vien tik apie save. Jei kažkas ir pakeis požiūrį perskaitęs Tavo įrašą, tai tokių daugiausiai bus 1 žmogelis. Dar kiti komentaruose pasidžiaugs ak, kaip Tu protingai ir gražiai rašai, kaip Tau reikia pritarti, kokie šūdžiai yra žmonės, jog nemąsto taip, kaip Tu, bet jie patys nuėję nuo pc pamirš šį įrašą ir visas patriotizmas išblės kaip dūmelis, prablaškytas 8m/s vėjo. Per savo, ne tokį ir ilga, 19kos metų, gyvenimą jau esu ne kartą tiesiogiai susidūrusi su nepagarba žmogui Lietuvoje. Vien šalies grožio nepakanka, kad joje būtų gera gyventi. Turi būti ir elementari pagarba žmogui. O jos čia aš nematau. Mane gerbia draugai, gerbia mokytojai, gerbia artimieji. Aš gerbiu juos, bet ne apie tokią pagarbą čia kalbu… Tad aš nesu nusiteikusi prieš emigraciją. Emigruoti verta. Ir tikrai ne vien dėl pinigų. Dėl tos pačios, elementarios pagarbos žmogui, kurios aš čia nematau arba ji yra dirbtinė.
  Tavo įrašas, aišku, labai optimistiškas ir mielas, bet nelabai atspindi realybę, kuri tikrai nėra tokia šviesi, kokią ją matai… :-)

 4.   chii rašo:

  Realiai, aš galvoju panašiai kaip Tu. Bet sutinku ir su Harpija.. Ne vien dėl to,jog nėra pagarbos iš “aukščiau” lietuvos žmogeliui, bet ir patys lietuviai dažnai yra tikrai neverti jos. Ypač jaunimas.. 0 tolerancijos, 0 pagarbos vyresniems , 0 kultūros. plius bukinanti tv, sumaišanti jiems protą.. ir gaunas, kad ateitis lietuvos bus tikrai ne iš geriausių, mat vyksta protų nutekėjimas, bei aplamai “normalių” žmonių stygius. Bent jau aš matau didelį stygių.

 5.   moksliukesdienorastis rašo:

  Harpija - o aš, vis dėl to, tikiu, kad ir lietuviai turi pagarbos. Ateina nauja karta, su savo šviežia mąstysena (taip, aš tikiu dabartine karta, kad ir kaip idealistiškai ir naiviai tai gali nuskambėti). Manau, kad svarbiausia pradėti siekti idealo, pradėti kažką daryti dėl Lietuvos, keisti ją. Ir pradėti, žinoma, reikia nuo savęs. Nežinau, gal tai skamba tikrai kvailai, bet aš tuo tikiu. Tikiu, kad ir aš galiu kažką dėl jos padaryti, kad tai galime kiekvienas ir būtent dėl to turime stengtis. Nes galimybė visada yra, reikia tik noro. Būtent jo ir norėčiau kam nors įkvėpti. Tą akimirką - ant Gedimino kalno aš jaučiausi tokia pilna gyvybės, tokia… pasitikinti Lietuvos ateitimi.

  Chii - bukėjimas egzistuoja, tačiau šiomis dienomis aš dažniau nei kada anksčiau matau visus perliukus, dalyvaujančius olimpiadose, konkursuose, sutinku įdomių žmonių ne tik bloge, bet… tiesiog gatvėje. Ir tikiu jais. Matau savo brolių draugus, kuriuos visada nuvertinau. Matau, kad jie gabūs, kad jie protingi. Taip, jie tinginiai, bet pastebiu tendenciją stengtis, ypač tarp jaunesnių vaikų, t.y. 5-8 m. Turiu daug tokio amžiaus giminaičių ir man žavu matyti, kaip jie stengiasi dėl pažymių, kad tokio amžiaus vaikai jau yra nusiteikę prieš rūkymą, kad jie sportuoja ir nori tobulėti. O tobulėjimas ir yra svarbiausia. Nenutrūkstanti kartų kaita, kuri diena iš dienos atneša kažką naujo. Žinoma, dar reikia pakeisti daugelio mąstyseną, bet prieš pora metų aš nesuvokiau, kad yra tiek daug šansų…

 6.   derva rašo:

  tralialia, gražios naivios mintys. Vėliau, kai pati turėsi ieškoti darbo ir kankintis dėl pinigų kupiūros, jos pasikeis.

 7.   raidelesekrane rašo:

  Kad yra jaunuomenės, kuri vis dar tiki Lietuva - faktas. Ne Tu viena apie juos šneki, ne Tu viena tokia esi. Bet, deja, turiu pritarti tiek Harpijai, tiek dervai. Tad mano išvada: džiugu, kad jaunoji karta pagaliau darosi pakankamai idealikstiška, kad norėtų kažką keisti, bet, kita vertus, ar nėra per vėlu?..

 8.   Žalios Mėtos rašo:

  Atsakant į Lino klausimą - manau, jog šaukštai gerokai po pietų. Ir mane kartais aplanko tokios patriotinės mintys, kai būdama Vilniuj eilinį kartą pražingsniuoju Katedros aikšte, ir šiaip pamatau kokį gražų vaizdelį. Tačiau tuoj pat sugrįžtu į realybę, jog viskas yra kitaip. Idealizmas - geras daiktas, tačiau tik kartais. Antraip iš aukštai krenti labai žemai, ir stipriai susitrenki galvą.

 9.   moksliukesdienorastis rašo:

  Derva - na, nesakau, kad taip nebus. Taciau kodel gi viskas turi buti tik blogai?

  Raidelesekrane - su tavimi irgi nesigincysiu, nors - as manau, kad zodzio per velu negali buti, ypac tokiu atveju. per velu ir ateitis - zodziai, kurie visiskai nesiderina tarpusavyje…

  Zalios Metos - deja, galva man ne karta nukentejusi. ir pasikartosiu dar karta - niekada nebuna per velu :)

 10.   Dana rašo:

  puikiai parasyta

Rašyk komentarą