BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Kovo 12 d. (Geros knygos ≠ geri filmai)

Vakar žiūrėjau Harį Poterį ir Fenikso broliją. Nejuokauju, tikrai žiūrėjau.

Atsimenu, prieš daug daug metų bibliotekoje radau “Harį Poterį ir Išminties akmenį”. Po kelių valandų vėl atsidūriau bibliotekoje ir nuo lentynos nušlaviau visas kitas rastas knygas apie HP. Aišku, kelių teko palaukti. Vos joms atsiradus nusipirkdavau ir surydavau akimirksniu. Nereikėdavo nei valgyti, nei eiti į lauką, net pamokų nedarydavau, nes perskaičiusi dar keletą valandų (ir keletą naktų) negalėdavau galvoti apie nieką kitą - taip ta knyga mane sužavėjo. Vėliau perskaičiau daugiau fantastinių knygų ir įsimylėjau šį žanrą. Atsirado tokių knygų, kurios prilygo HP ar net jį aplenkė (pvz. Pullmano knygos, sukrėtę visą mano pasaulėžiūrą). Tada atėjo laikas, kai pamačiau filmą. Jei neklystu, žiūrėjau namie, iš kažko jį gavusi. Sustabdžiau po penkiolikos minučių, kad pasidaryčiau arbatos. Tada kelis kartus ėjau iš kambario, kad nusiraminčiau ir nustočiau mąstyti: “Ką prodiuseris ir režisierius padarė iš TOKIOS GEROS KNYGOS???”. Buvau pakraupusi tiesiogine prasme. Man nepatiko nei iškarpytos vietos, nei komiškai atrodantis Voldemortas, nei ne itin vykę spec. efektai. Kitų dalių nežiūrėjau.

O štai “Žiedų valdovą” pamačiau pirmiau nei perskaičiau knygą. Knyga, žinoma, buvo dešimt kartų geresnė, bet filmas nenuvylė tiek, kiek pagal kitas knygas sukurti filmai. Kai kurios vietos iškarpytos, o hobitai atrodo tiesiog juokingai, bet… bent jau pernelyg nenukrypo nuo siužeto (mano manymu).

Tada sekė Paolini “Eragonas”. Aš dar ir dabar dievinu šią knygą, o drakonai yra vieni mėgstamiausių mano tikrai-egzistuojančių-tik-žmonėms-nesirodančių veikėjų. Tačiau filmas… o dieve mano! Kažin ar egzistuoja koks kitas filmas, taip apjuokiantis knygą. Praleista pusė siužeto, todėl tiems, kas nėra skaitę knygos, visai neaišku kas čia vyksta. Kažin kokia moteris (nes Arijai nepasivarginta priklijuoti elfės ausų) pameta kažin kokį kiaušinį. WTF? O kad tai - paskutinis šansas gėriui pasipriešinti prieš blogį, išsaugoti žmogiškumą ir baltąją magiją… et, tiek jau to. Dar prie visko pridėkime nevykusiai išverstus vardus ir pavadinimus, lievus spec efektus ir akivaizdžiai kompiuterinį drakoną… T..T

Dar gražiau buvo “Saulėlydžiu”. Perskaičiau knygą, kai ji tik pasirodė ir dar nebuvo prasidėjęs pamišimas. Beveik iškart perskaičiau kitas dalis ir man tikrai patiko (Taip, dabar jau esu skaičiusi C.Harris knygas ir žinau, kad “Saulėlydis” yra kopija). Pripažinkime, tai nebloga knyga, nebloga meilės istorija, nors vampyrai pernelyg sudievinti. Tačiau filmas!.. Žinoma, kam stengtis, jei “viską suryjantiems” gerbėjams praeis ir toks? Kitų dalių ekranizacijų taip ir nežiūrėjau ir nesiruošiu žiūrėti - man bloga vien nuo pirmosios.

Cornele Funke žinojau nuo mažens, bet jos kūrybą įsimylėjau tik perskaičiusi Rašalo pasaulio seriją. Nuėjau į filmą - į kino teatrą - ir nusivedžiau kelis draugus. Afišos garsiai rėkė puikių aktorių pavardes (man visada patiko B.Fraser ir H.Mirren), bet… tai buvo ne filmas, o katastrofa. Neparodyta pusė knygos. Visai kitokie veikėjai. Visai kitokios vietos, kurios net iš tolo neatitinka aprašytąsias knygoje… Deja, per filmą apsijuokė dar viena puiki knyga, nes aš, jei būčiau jos neskaičiusi, tikrai nenorėčiau skaityti pamačiusi TOKĮ filmą.

“Auksinio kompaso” nesiryžtu žiūrėti. Pullman’as - vienas mėgstamiausių mano autorių, o “Šiaurinė pašvaistė” (toks tikrasis knygos pavadinimas) tikrai nereali. Bet bijau, kad filmas viską sugadins.

Tačiau aš pradėjau apie Harį Poterį, ar ne? Nepatikėsite, vakar mačiau penktą dalį. “Fenikso brolija” visada buvo mano mėgstamiausia dalis, tad kai vakar pamačiau brolį žiūrintį šios dalies ekranizaciją, pamaniau, kad man tikrai nepatiks. Tačiau man patiko. Palyginus su pirma dalimi buvo daug daug daug kartų geriau. Aišku, daug kas iškarpyta. Aišku, daug kas netikslu. Aišku, daug ką įsivaizdavau ne taip (pvz. mano vaizduotėje HP tikrai aukštesnis). Tačiau buvo ne taip ir blogai.

Anyway, lieku prie nuomonės, kad filmai, parašyti pagal geras knygas sucks. Nes jie niekada nebūna tokie geri. Niekada. Jie negali atspindėti tokių dalykų, kaip knygos. Dingsta istorijos, dingsta linksmi pokalbiai, graudžios akimirkos, dingsta pusė emocijų.

Et… na kodėl, kodėl, kodėl geros knygos ≠ geri filmai?

Patiko (23)

Rodyk draugams

komentarai (13) | “Kovo 12 d. (Geros knygos ≠ geri filmai)”

 1.   Eureka rašo:

  Todėl, kad tos visos knygų serijos prasidėjo kaip paprastos rašliavos rašytojų galvose, įkvėptos draugų ir artimųjų išsirutuliojo į kažką nepaprasto. O filmas - tai tik žmogaus be fantazijos bandymas iš dviračio sukurti kokį aštunratį - jiem rūpi pinigai, o knygų autoriam (bent jau rašant pirmąsias dalis) rūpi idėja ir jų kuriamo pasaulio gyvavimas.

 2.   neformate rašo:

  Pritariu tau. Na, Hario Poterio man kažkodėl patiko, ir filmai ir knygos :) aišku knygos geriau. Tikriausiai todėl, kad tada dar nebuvau didelė filmų mėgėja. Bet ypač susinervinau kai pamačiau “Eragonas” filmą… nors manau kai taip iškraipomi faktai filmuose galėtų pavadint kitaip… na parašyt, kad tik remtasi knyga. (+1)

 3.   derva rašo:

  aš tai vakar verkiau kruvinom ašarom. Kaip visiškai Hario Poterio gerbėjai, skaičiusi jo knygas n kartų vis iš naujo ir iš naujo, man tai buvo tikras pasityčiojimas iš visos knygos. Mirties Valgytojai galėjo pavirsti į kažkokius dūmus, apie kvidičą - nė žodžio, Fredžio ir Džordžio išėjimas iš vis apgailėtinas, kai jis turėjo sukrėsti Ambridž ir sužavėti visus mokinius… Nors, tiesa, Belatriks įkūnijusi Helena Bonham Carter buvo labai faina, kaip visada. Niekados Belos neįsivaizduodavau tokios charakteringos.
  Na, bet aišku, galima žvelgti į viską iš kitos pusės. Kad ir su tuo pačiu Eragonu, kuris manęs asmeniškai nelabai sužavėjo, - šimtai puslapių Eragono knygos negali būti visi perkelti į filmą. Nes tada filmas būtų 5h ilgio. :) Tas pats ir su Hariu Poteriu - niekas neis žiūrėti į filmą, trunkantį valandų valandas.
  O apie Pullmaną… aš tai nežinau. “Auksinis kompasas”? wtf? Aš “Šiaurės pašvaistę” skaičiau, o ne jokius sukomercintus kompasus.

  Ai, belieka laukti “Hobito” ir tikėtis, jog bent tas filmas bus normalus. Nes jei filmo kūrėjai išsityčios iš Bilbo Beginso nuotykių, tai aš nežinau… aš apsiverksiu prie Tolkieno kapo. Ir būsiu oficialiai nusivylusi gyvenimu.

 4.   moksliukesdienorastis rašo:

  Eureka - visiškai pritariu.

  Neformate - o mane filmai apie HP nuvylė. Ypač 1 (kitų nemačiau). O Eragonas… juk tokia nuostabi knyga, tokį puikų filmą būtų galima sukurti…

  Derva - štai apie tai aš ir šneku. Liūdna, kai tiek daug svarbių dalykų filmuose praleidžiami. Juk tai ir sudaro knygos žavesį! O dėl “Hobito”, tai jaučiu sugebės ir iš jo pasityčioti. Nors “Žiedų valdovas” man asmeniškai visai patiko (su knyga nepalyginsi, bet…). Belieka laukti ir melstis.

 5.   greensky rašo:

  Iš tavo paminėtų knygų skaičiau tik saulėlydžio sagą ir žinoma knygos buvo daug geresnės. Taip pat pradėjau skaityt, kai dar nebuvo tokio pamišimo dėl jų. Saulėlydžio pirmas filmas palyginus dar neblogas. Aš pirmiau mačiau filmą todėl ir susidomėjau knygom. Tačiau kitos dalys tikrai nieko nevertos. Tikrai laukiau, kad ir jaunaties, bet teko nusivilt. Tada ir nustojau domėtis ta tema.
  Šiaip skaityt pradėjau neseniai ir dar neskiriu tiek daug laiko knygoms, bet stengiuosi pradėt skaityt.
  Vėl nuklydau nuo tavo įrašo. Manau taip yra tik dėl vienos priežasties. Kadangi knygos išpopuliarėja per visą pasaulį, išėjus filmui visi norės jį pamatyti ir pradėtį lyginti. Būtent tas pirmas susidomėjimas jiems ir atneša didžiulius pinigus.

  [WORDPRESS HASHCASH] The poster sent us ‘0 which is not a hashcash value.

 6.   harpy rašo:

  “Anyway, lieku prie nuomonės, kad filmai, parašyti pagal geras knygas sucks. Nes jie niekada nebūna tokie geri. Niekada.”

  >>> Visiškai pritariu. Kiek žiūrėjau tokių filmų, jie mane labai nuvylė, nes knygos buvo nepalyginamai geresnės. Skaitant, vaizduotoje susikuri geresnį filmą, nei vėliau pamatai kino teatre/per PC/per TV. :-)

 7.   aaistuteaa rašo:

  sutinku 100%, aš taip pat labai nusiviliu filmais, kurie pastatyti pagal nuostabias knygas… Norėtųsi gerai papurtyti režisierius, bet.. uch.. tiesiog neteisybė… :)

  [WORDPRESS HASHCASH] The poster sent us ‘1267446466 which is not a hashcash value.

 8.   Pieštukėlis rašo:

  “Šiaurinė pašvaistė” ir kitos dvi knygos buvo VAAAAAUČČČČ. Nesveikai geros. Atsimenu, perskaičiau pirmąją dalį ir metus ieškojau kitų dviejų. Kai radau, vos neapsiverkiau iš laimės. :) Kai perskaičiau visas, gailėjausi, kad niekada akis neužkliuvo už jų knygyne ir dabar jų neturiu savo lentynoj. Norėčiau perskaityt dar kartą, bet vėl neberandu.
  “Haris Poteris” yra jėga. Tik lietuviškai klaikiai išversta.
  “Eragonas” tai… Oh, kada gi ta paskutinioji dalis… Filmas buvo baisus. Nors ne, juokingas.
  Tai tiek. :)

 9.   Austėja rašo:

  Prisijungsiu prie komentuojančių ir aš.

  Penktadienio vakarą atėmiau iš mamos distancinį pultelį ir TV3 iškeičiau į LNK. Prisipažinsiu, nebuvau mačiusi penktosios dalies kino teatre, nes ten lankausi ne taip ir dažnai, bet džiaugiuosi, kad nepaleidau pinigų į balą, nes šis filmas mane taipogi nuvylė. Visas geriausias dalis iškirpo, paliko tik griaučius, nors kokie ten griaučiai, tik jų pavienės ląstelės. Kai skaičiau knygą, kvatojausi susiėmusi už pilvo, o žiūrėdama filmą norėjau apsiverkti kaip ir Derva.

  Gal viskas būtų buvę geriau, jei ekranizuodami “Fenikso broliją”, jie būtų išskaidę ją į dvi dalis, kaip padarė su “Mirties relikvijomis”?

  Na, bet padaryta, kas padaryta. Gaila, kad žmonės nesugeba filmų padaryti lygiems knygoms, nors… kažkada diskutavau su mama, tai, pasak jos, “Vėjo nublokšti” pranoko knygą.

 10.   aikil rašo:

  “Eragono” net nebaigiau žiūrėti (kantrybė truko). Buvo tikrai tragiška.
  “Žiedų valdovas” tiek filmas, tiek knyga patiko (nors knyga, žinoma, labiau). Tačiau nežinau, ar laukiu “Hobito”, nes knyga nelabai patiko. Galbūt todėl, kad pirmą perskaičiau “Žiedų valdovą” (įspūdis didesnis).
  “Haris Poteris”. Perskaičius kiekviena knyga, jausdavausi, kaip ir tu. Penkta dalis tikrai prastokai pastatyta, bet patikėk, šešta dalis - siaubinga. Duosiu patarimą: net nebandyk jos žiūrėti, patikėk.
  “Šiaurės pašvaistė”. Kiek girdėjau filmas buvo prastas. Labai prastas. Gal ir gerai, kad jo niekada nežiūrėjau (ir nežadų).
  “Saulėlydis”. Knyga perskaičiau pirma nei pamačiau filmą. Patiko. Pirmasis filmas dar visai neblogas, bet kuo toliau, tuo blogiau, kaip jau minėjo greensky.
  Sutinku su tavim. Gaila, kad daugumai gerų knygų, nesukuria pakankamai gerų filmų. Eh, tikrai gaila…

 11.   R. rašo:

  Prisimenu, kai “Hario Poterio” 5 dalį žiūrėjau per kompiuterį pas draugę, kai jis vos tik pasirodęs buvo… Komediją mes iš jo padarėm, ne filmą! Visų pirma - mėgėjiškas lietuvių įgarsinimas. Toks jausmas, kad įgarsintojai (ar kaip juos pavadinti) kokį mėnesį sega sinusitu ar labai rimta sloga ir nepakvėpuoja per nosį. Apie filmo vaizdo kokyv\bę nekalbu (na, vienu momentu Ronį su Hariu sumaišiauu, nes tamsoj jie kažkokie vienodi atrodė ;)). O šiaip filmu esu patenkinta, visai nieko.

  Tačiau vienos beveik barbiškos knygos “Princesės dienoraštis” filmo kūrėjai tikriausiai net nesivargino jos perskaityti. Visiškai kitaip parodyta, visai kitaip įsivaizdavau, bet nesakau, jog nepatiko.

  Paprastai stengiuosi perskaityti knygą ir pamatyti filmą, nes niekada filme nerandu to, ką randu knygoje, pradedant siužetu, baigiant nuotaikomis ir jausmais.

 12.   Inverter Generator rašo:

  Super share it is really. I’ve been looking for this tips

 13.   dreama rašo:

  Visiškai sutinku, knygos ir filmai absoliučiaii skiriasi. Gal kalti režisieriai, gal aktoriai, ar dar bala žino kas. Bet manau tiesiog NEĮMANOMA sukurti filmo, kuris atspindėtų visus nutikimus, visus jausmus, kurie sutalpinti knygoj. Tad kam dar vargintis kurti filmus?
  Dar nemačiau nei vienos ekranizacijos, kuri bent iš dalies pakeistų šią nuomonę.

Rašyk komentarą